Кредитите вече са неделима част от ежедневие ни. Някой ползват кредити за покриване на неотложните си нужди, други за да задоволят свой каприз, но е факт, че голяма част от българските домакинства изплащат кредит. И в това няма нищо лошо, стига да успяваш да обслужваш кредита си.
Разбира се, има хора, които отричат кредитите и се отказват от тях, защото не искат да се чувстват длъжници и да се ангажират с месечни плащания и лихви.
Има и такива, които определят кредитите като положителна стъпка и средство да постигнат по-бързо целта си. Те са на мнение, че чрез кредит много по-лесно могат да осъществят желанията си, защото въпреки лихвите, много по-удобно е да погасяш един кредит, отколкото да чакаш да спестиш голяма сума пари. Още повече, че не всеки може да си позволи да заделя финансови средства, особено ако разчита само на заплата и няма никакви допълнителни доходи.
За какво хората вземат кредити?
Масово хората прибягват до бърз кредит за закупуването на разни придобивки за дома – било за вид техника, мебели, частичен ремонт. Обикновено, това не е свързано с много средства и финансово не утежнява толкова бюджета. Кредити за такъв вид покупка се вземат лесно и не се изисква подготвянето и представянето на много документи.
Има хора, които прибягват до кредити, за да създадат собствен бизнес. В повечето случаи, за да започнеш бизнес, който да е източник на печалба, се налага първоначален капитал. Когато имаш страхотна идея за бизнес, но парите са проблем, един кредит може да е добро средство за реализиране на идеите.
Случва се хората да вземат кредит и за да инвестират в образованието на децата си. В България все по-трудно става да издържаш студент. Високите такси на университетите, месечната издръжка са непосилни за голяма част от българите.
Най-трудният за обслужване кредит си остава кредитът за недвижим имот. Въпреки, че кризата значително ограничи желаещите да купуват жилище, все още 14% от кредитите на домакинствата са за недвижим имот. “